Test wiedzy o Powstaniu Styczniowym i bitwie pod Kobylanką

Dziś w Starostwie Powiatowym uczniowie z klas VI,VII i VIII szkół podstawowych oraz szkół średnich z terenu naszego powiatu zmierzyli się z testem wiedzy o Powstaniu Styczniowym i bitwie pod Kobylanką z maja 1863 roku. Poznaliśmy także zwycięzców konkursu plastycznego „Epizody bitwy pod Kobylanką”.

⚔️ Oba konkursy zostały zorganizowane przez Powiat Lubaczowski i Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie” przy współorganizacji Zespół Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaczowie

w ramach realizacji projektu „Poszli w boje chłopcy nasze…- epizody bitwy pod Kobylanką maj 1863 r.”, dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

⚔️W konkursie historycznym w kategorii szkół podstawowych najlepsi okazali się: Kamil Bernacki ze Szkoła Podstawowa Nr 2 w Lubaczowie(I nagroda), Malwina Bąk ze Szkoły Podstawowej w Oleszycach ( II miejsce) oraz Alan Zygarlicki z Zespół Szkół w Rudzie Różanieckiej ( III miejsce).

W kategorii szkół średnich zwyciężyła Julia Leja przed Oskarem Sobolewskim oraz Aleksandrą Szularz- wszyscy są uczniami Liceum Ogólnokształcące Lubaczów

⚔️W konkursie plastycznym w kategorii szkół podstawowych I nagroda trafiła do Leny Dubaj ze Szkoły Podstawowej w Oleszycach, II do Zuzanny Furgały ze Szkoły Podstawowej w Krowicy Samej, a III do Zofii Lisztoń ze Społeczna Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Załużu.

W kategorii szkół średnich zwyciężyła Martyna Hypiak ( Liceum Ogólnokształcące Lubaczów). Drugie miejsce zajęła praca Martyny Kiełbasy ( również z LO Lubaczów), a trzecie praca Katarzyny Serafin z Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Oleszycach

⚔️ Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i wspólną popularyzację dziejów Powstania Styczniowego, losów jego bohaterów oraz bitwy pod Kobylanką – jednej z największych leśnych bitew tego powstania.

⚔️ Zapraszamy na stronę Bitwa pod Kobylanką 1863-2023, gdzie można znaleźć zdjęcia i filmy z pozostałych projektowych działań, m.in. upamiętnień powstańców styczniowych, spoczywających na terenie naszego powiatu orz mini- inscenizacji powstańczych.