Aktywne ferie w PBP Lubaczów

Czy ferie w bibliotece to dobry pomysł ? Oczywiście, że TAK! Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaczowie, zaproponowała odpoczywającym od szkoły młodym czytelnikom różnorodne atrakcje. W programie znalazły się zajęcia plastyczne, sensoryczne, rękodzielnicze, gry planszowe, logiczne, zabawy ruchowe oraz ciekawi goście. Chętnych dzieci do udziału w zajęciach nie brakowało a spotkania w bibliotece były radosne, pracowite i kolorowe.

Ferie w PBP Lubaczów skierowane były do dzieci w wieku 7 – 12 lat. Odbywały się w godz. 10:00 – 12:00 i trwały od 21 do 25 lutego. Udział w zajęciach był bezpłatny.

W pierwszym dniu, uczestnicy zapoznali się z tematem karnawału, będącego czasem zabawy i radości, a przede wszystkim balów i przyjęć, na których nie może zabraknąć bajkowych postaci i kolorowych masek. Dlatego podczas warsztatów dzieci samodzielnie wykonały maski karnawałowe. Wspólna zabawa była doskonałym pomysłem na spędzenie kilku godzin w kreatywny sposób oraz pretekstem do rozmowy na temat karnawału, rodzajów masek, teatru, oraz hucznej zabawy karnawałowej w innych krajach.

W trakcie zimowego wypoczynku nie można zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, dlatego w drugim dniu ferii w bibliotece, odbyło się spotkanie ze strażakami z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaczowie. Strażacy przedstawili dzieciom zasady zachowania podczas pożaru w domu i szkole, zasady zachowania w trakcie zimowych zabaw, a także opowiedzieli co zrobić gdy załamie się lód. Przestrzegali też dzieci, żeby nigdy nie próbowały wchodzić na lód, zwłaszcza, kiedy nad rzekę, czy inny zbiornik wybiorą się bez dorosłych opiekunów. Ci, którzy chcą się poślizgać powinni wybierać zorganizowane lodowiska. Funkcjonariusze mówili o tym jak bezpiecznie spędzić czas w domu, szczególnie odnosili się do tych sytuacji, gdy nie ma opiekunów. Ponadto, utrwalone zostały numery telefonów alarmowych służb ratunkowych, aby w razie potrzeby, dzieci wiedziały w jaki sposób i do kogo mogą się zwrócić o pomoc. Strażacy podkreślali także, jak ważne dla bezpieczeństwa jest używanie elementów odblaskowych. Dzieci bardzo chętnie rozmawiały, dzieliły się swoimi doświadczeniami oraz posiadaną wiedzą w zakresie zasad obowiązujących w czasie zimowego wypoczynku. Dużą atrakcją spotkania ze strażakami było przymierzenie ubioru, którego strażak używa podczas akcji. Wielką radość sprawiło dzieciom obejrzenie z bliska wozu strażackiego oraz zapoznanie się z jego wyposażeniem. Nasi goście nie tylko z zapałem opowiadali o pracy strażaka, ale również cierpliwie odpowiadali na wszelkie pytania. Bardzo dziękujemy lubaczowskim strażakom za poświęcony czas oraz udzielenie cennych informacji i porad.
W trzecim dniu ferii w PBP Lubaczów odbyły się warsztaty plastyczne. Masa solna to obiekt westchnień każdego małego artysty, jest szalenie prosta do zrobienia. Wykonywanie z niej ozdób to absorbująca zabawa dla dzieci w każdym wieku. Wystarczy mąka, sól i woda – a możliwości co do wyrobu nieograniczone. Na początku zajęć, uczestnicy dowiedzieli się, jak masa solna powstaje. Pomagali w jej tworzeniu, wsypując kolejno mąkę, sól i dolewając wodę. Później obserwowali, jak bibliotekarka miesza składniki i ugniata powstałe z nich ciasto. I wtedy zaczęła się zabawa. Dzieci z przejęciem tworzyły figurki przedstawiające rodzinę, zwierzątka, smakowicie wyglądające pierożki na patelni, koraliki, ulubione postacie z bajek i wiele innych stworów. Powstałe dzieła, były następnie malowane farbami. Praca z masą solną to świetna zabawa. Pomaga ćwiczyć koordynację wzrokowo- ruchową, kształtuje kreatywne myślenie, wyrabia wrażliwość estetyczną oraz stwarza możliwość swobodnej wypowiedzi wyrażonej pracą twórczą.

Kolejny dzień ferii upłynął pod znakiem gier logicznych, planszowych i stolikowych. Cieszą się one nieustannie popularnością i nie ma się co temu dziwić, bowiem potrafią wciągnąć nawet na kilka godzin. Mają wiele zalet – nie tylko bawią, ale też rozwijają najmłodszych. Są sposobem na doskonalenie umiejętności społecznych i metod współpracy. Oprócz tego pomagają rozwinąć zdolności poznawcze, intelektualne i emocjonalne. Gry takie jak „Państwa miasta”, „Muszka” „Łapki” i wiele innych, zapewniły uczestnikom dużą dawkę aktywności i dobrą zabawę. To był dzień pełen wrażeń, rywalizacji, emocji, przyjemności i uśmiechów. Każdy mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Dopełnieniem bibliotecznej oferty na czas ferii zimowych były warsztaty rękodzieła, podczas których dzieci własnoręcznie wykonywały biżuterię. Na warsztatach, dzieci nauczyły się wykorzystywać różnorodne materiały i techniki tworzenia biżuterii. Powstały przepiękne korale, naszyjniki i bransoletki wykonane z apaszek, koronek i koralików. Uczestnicy zajęć, zabrali do domu swoją abstrakcyjną biżuterię, której w sklepach dostać nie można. Dzieci zapowiedziały, że obdarują nią najbliższych. Zajęcia pobudziły w uczestnikach wyobraźnię i twórcze myślenie oraz zachęciły do kreatywnego działania.

Każdego dnia zajęcia przeplatane były wieloma zabawami ruchowymi, bowiem dla dzieci są one tak samo ważne jak te, które wpływają stymulująco na ich rozwój umysłowy. Były zabawy z muzyką, gorące krzesła, stara dobra „Ciuciubabka”, tańce integracyjne i wiele innych. Niezależnie od wieku, tego typu aktywności sprzyjają zaangażowaniu dziecka i przeżywaniu emocji, zabarwionych uczuciem radości.

Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i drobne upominki.

Cieszymy się bardzo, że dzieci tak licznie uczęszczały na zajęcia i z zapałem podejmowały wszystkie proponowane tematy. Kilka dni zimowego odpoczynku od szkoły, lekcji i nauki minęło, jak zwykle bardzo szybko, ale biblioteka nadal jest otwarta i czeka na wszystkich, którzy zechcą się z nią zaprzyjaźnić. Młodzi czytelnicy naszej biblioteki wrócili już do szkoły, a my odliczamy dni do letnich wakacji z biblioteką!

Serdecznie zapraszamy do polubienia i śledzenia naszego fanpage. Na bieżąco publikujemy tam wszelkie informacje, wydarzenia i komunikaty. Znajdziecie tam również więcej zdjęć z ferii zimowych.